Connect with us

Колумніст24

Колумніст24

Політика

Транш від МВФ під загрозою: Бе-команда затягує зашморг на шиї Зеленського

Розгляд «антиколомойського» закону в другому читанні ризикує розтягнутися на кілька місяців через рекордну кількість поданих до нього правок. Звісно, якщо на Банковій не знайдуть вихід із ситуації, яка склалася. В іншому випадку Україні доведеться забути про транш Міжнародного валютного фонду з усіма наслідками для нашої економіки.

Минулого тижня Верховна Рада зі скрипом в першому читанні проголосувала законопроект, який забороняє повернення націоналізованих банків колишнім власникам. Набрати голоси провладній фракції допомогли інші політичні сили — «Голос», «Європейська Солідарність», а також частина позафракційних нардепів. Тоді ж парламент скоротив терміни подачі правок до другого читання. Однак ситуацію це не спростило: станом на 7 квітня було зареєстровано 16335 правок до законопроекту. Найбільше відзначився нардеп Антон Поляков, вигнаний з «Слуги народу» ще минулої осені: він подав 6033 правок. Також є група депутатів, які подали понад тисячу правок — голова депутатської групи «За майбутнє» Віктор Бондар — 1911 правок, нардеп від СН Дмитро Чорний — 1781 правку, нардеп-мажоритарниця від СН Ольга Василевська-Смаглюк — 1689 правок, а також її колеги по президентській фракції Олег Дунда — 1656 правок, Сергій Демченко — 1463 правки, Олександр Дубинський — 1199 правок. Всіх цих нардепів тією чи іншою мірою можна зарахувати до групи Ігоря Коломойського. Головна мета — максимально затягнути терміни прийняття законопроекту, який поставить хрест на спробах скандального олігарха повернути собі «ПриватБанк», якого він позбувся в 2016 році. Сам Коломойський стверджує, що нікого про правки не просив. Але віриться в це з трудом…

Зараз у провладній фракції ламають голову над тим, як скоротити термін голосування за ці поправки. Адже якщо голосування затягнеться надовго, а деякі нардепи зазначають, якщо розглядати кожну правку, то це триватиме більше, ніж півроку — в такому випадку Україна просто не отримає таку необхідну зараз допомогу від МВФ. А якщо це станеться, вважають економісти, то Україна ризикує оголосити дефолт. Кілька днів тому Володимир Зеленський озвучив свою надію на досягнення компромісу з фондом. «Ми в постійному діалозі з МВФ, впевнені, що найближчими тижнями знайдемо повне розуміння та підпишемо меморандум. Паралельно ми ведемо переговори зі Світовим банком та іншими партнерами з фінансування в ці складні часи. Нам потрібні гроші на підтримку малого та середнього бізнесу та на підтримку економіки», — озвучував президент.

Гроші виснаженій українській економіці і справді потрібні, а отже, президентській команді час подумати над тим, як урізати апетити Коломойського та впоратися з протидією, влаштованою депутатами, які орієнтуються на нього. На даний момент, як пояснюють  депутати в «Слузі народу», робоча версія — це об’єднати правки. При цьому нардепи посилаються на регламент Верховної Ради (статті 119 та 45 п. 5, які передбачають спрощену процедуру, а також норму про відхилення всіх правок, якщо аналогічна правка вже була відхилена). «Можна згрупувати всі ці правки в 8-10 пунктів. Щодо ринку землі така ідея була, але її відкинули через те, що боялися скандалу», — прокоментував один з нардепів більшості.

Такий крок дозволить значно скоротити час на розгляд всіх поправок, хоча і додасть аргументів Коломойському та його «слугам» під час розгляду позову в Конституційному суді (КС). Щоправда, на всю процедуру з КС знадобиться час, а транш МВФ потрібен вже зараз. Крім того, в президентській політичній силі кажуть, що існує ще один варіант, як обійти Коломойського на повороті — реєстрація іншого законопроекту, в якому буде та ж суть, що і в документі, який закидали поправочним спамом. Однак така ідея дуже спірна та важка, і це визнають самі нардепи.

Також є ще третій варіант: вирішити питання кулуарно. Для цього потрібно переговорити з депутатами, які внесли таку кількість правок. В принципі, і сам Коломойський завжди демонстрував здатність домовлятися. Однак, як кажуть співрозмовники  в декількох фракціях, до консенсусу прийти з ним не вдалося, а з огляду на те, що Коломойському в принципі невигідне ухвалення законопроекту за будь-якого розвитку подій, такий фінт провернути не вийде.

Виходячи з цього, найімовірнішим варіантом залишається згрупувати всі правки. «З комітетом взагалі все просто: групуємо за 119 статтею — ми так із законопроектом про електронні оціночні майданчики робили (в грудні минулого року, — ред.) — за 15 хвилин все вирішили, а там було близько 3 тисяч правок. Частина друга — це зал, і тут питання в першу чергу до коаліції, як вони захочуть йти. Якщо по 119 статті, то це швидко, хоч і багато буде голосувань. А якщо буде повна класична процедура, то нам місяців 12 знадобиться, аби проголосувати за всі правки», — прокоментував нардеп та член профільного комітету з питань фінансової та податковій політиці Ярослав Железняк.

Стосовно дати позачергового засідання, то депутати схиляються до того, що воно має відбутися в п’ятницю, а засідання профільного комітету пройде в четвер. «Щоб звести таблицю правок секретаріату необхідно працювати добу. Тобто вона в кращому випадку буде завантажена в систему комітету в середу (8 квітня) вранці. Далі — розгляд в комітеті і, незважаючи на те, що засідання проводиться онлайн, оптимізму щодо проведення заїдання на цьому тижні не так вже й багато», — розповів один з нардепів зі «Слуги народу».

«Зараз на Банковій шукають спосіб, як проголосувати це питання максимально швидко. Для влади ціна питання висока. Дефіцит бюджету — 298 мільярдів гривень. Тобто потрібно або скорочувати витрати, а це знищить рейтинг, або отримувати транш МВФ», — резюмувало джерело.

Джерело: Апостроф

Друзі. Російська пропаганда чим далі охоплює все більше сфер нашого життя і побуту. Російський інформаційний продукт все активніше замилює очі та притомність наших громадян. Тому ми вирішили дати бій! І для перемоги нам потрібен ти! Ми не просимо від вас неможливого. Ми просимо вас лише підписатися на наш новий YOUTUBE-канал! Лише разом ми зможемо протистояти ворогам! Підписуйся!

youtube.com/columnist

Click to comment

Leave a Reply

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

More in Політика

To Top